Marta Lipińska

 

Marta Lipińska to aktorka zaliczana do panteonu najwybitniejszych polskich aktorek.

Ukończyła wydział aktorski PWST w Warszawie w 1962 roku, otrzymała angaż do Teatru Współczesnego Erwina Axera, rozpoczynając głośnym i nagradzanym, błyskotliwym debiutem w roli Iriny w legendarnym przedstawieniu "Trzech sióstr" A.Czechowa. Pozostaje wierna temu teatrowi aż do dnia dzisiejszego.

Obdarzona delikatną urodą połączoną z wielkim ciepłem i liryzmem, ale równocześnie z temperamentem i wyczuciem komizmu, zagrała kilkadziesiąt ról: teatralnych, telewizyjnych i filmowych, które przyniosły jej ogromną popularność i sympatię publiczności, potwierdzaną trzykrotnym przyznaniem nagrody Srebrnej Maski oraz Złotego Ekranu.

W dorobku Marty Lipińskiej znajdują się role subtelnych kobiet, ale również wyrazistych, czasem przekornych charakterów, zawsze jednak obdarza je osobistym wdziękiem i poczuciem humoru, (które jak twierdzi odziedziczyła po rodzicach).

Skąd czerpie prawdę przekazywaną potem w graniu tak bardzo różnych charakterów, jak na przykład Michałowa w "Ranczu", czy pani Stawska w "Lalce"?

Mówi o sobie, że jest bystrą obserwatorką życia i ludzi. Ta umiejętność sprawia, iż z łatwością gromadzi humorystyczne anegdoty, wychwytuje zabawne zachowania i zdarzenia , które są inspiracją dla tworzenia granych przez nią ról. Posiada niezmierzone pokłady energii i od pięćdziesięciu lat kocha i ceni swój zawód.


Fot. Andrzej Wierdak