Przegląd twórczości filmowej Marty Lipińskiej
Kino (ul. Dąbrowskiego 1), bilety: 5 zł

2 marca, godz. 19.00
Stacja Warszawa

Dramat obyczajowy, Polska 2013
reżyseria: Maciej Cuske, Kacper Lisowski, Nenad Miković, Mateusz Rakowicz, Tymon Wyciszkiewicz

Obsada: Eryk Lubos, Marta Lipińska, Zbigniew Zamachowski, Klara Bielawka, Monika Dryl, Janusz Chabior

Film splata ze sobą pięć historii mieszkańców współczesnej Warszawy. Marcina – wstydliwego biznesmena i ofiarę mobbingu, Lucy – marzycielkę, która pracuje w sex shopie, Filipa - nastolatka szukającego ucieczki z rodzinnej wsi, Jurka – zgorzkniałego alkoholika, który przegrał swoje życie oraz Monikę - korporacyjną singielkę. Każde z nich boryka się z codziennością, usiłując znaleźć swoje miejsce. Spoiwem tych historii jest główny bohater - Igła – były więzień, który doznał objawienia, pragnący nawrócić ludzi.

9 marca, godz. 19.00
Salto

Dramat psychologiczny, Polska 1965
reż. Tadeusz Konwicki

obsada: Zbigniew Cybulski, Gustaw Holoubek, Wojciech Siemion, Iga Cembrzyńska, Zdzisław Maklakiewicz, Marta Lipińska

Pewnego dnia w prowincjonalnym miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna przedstawiający się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom opisuje różne wersje swojego życia. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym, że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa historia burzy senne życie miejscowych. Film został doceniony przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese. Uznał obraz za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii.

16 marca, godz. 19.00
Nad Niemnem

Dramat obyczajowy, Polska 1986
reż. Zbigniew Kuźmiński

obsada: Iwona Pawlak, Adam Marjański, Marta Lipińska, Janusz Zakrzeński, Bożena Rogalska, Michał Pawlicki, Zbigniew Bogdański, Jacek Chmielnik, Ewa Decówna, Edmund Fetting, Marek Herbik, Andrzej Precigs, Jan Pochyra

Telewizyjna adaptacja powieści Elizy Orzeszkowej. Akcja filmu przypada na lata 80. XIX wieku. Między dworem w Korczynie a zaściankiem Bohatyrowiczów toczą się konflikty, podczas, gdy Justyna Orzelska, siostrzenica Benedykta Korczyńskiego poznaje Jana Bohatyrowicza. Czy ich miłość okaże się na tyle silna, by przezwyciężyć różnice między światem Korczyńskich, a światem Bohatyrowiczów?

23 marca, godz. 19.00
Rozwodów nie będzie

Komedia obyczajowa, Polska 1964
reż. Jerzy Stefan Stawiński

obsada: Marta Lipińska, Władysław Kowalski, Barbara Rylska, Wieńczysław Gliński, Roman Kłosowski, Pola Raksa, Magdalena Zawadzka, Zbigniew Cybulski, Zdzisław Maklakiewicz, Maciej Damięcki

Humorystyczna opowieść złożona z trzech nowel, których wspólnym miejscem akcji jest Urząd Stanu Cywilnego. W pierwszej powieści, bohaterami są Tomek (Władysław Kowalski) i Alina (Marta Lipińska), którzy właśnie szykują się do ślubu. Pan Młody na ceremonię przyjeżdża prosto z pracy, podczas gdy Panna Młoda spóźnia się.... W drugiej historii Marek poznaje na prywatce piękną Joannę, uchodzącą za dziewczynę nie do zdobycia. W trzeciej noweli Kasia i Tadek uciekają z domu, by się pobrać.