23 Marca, godz.19.00, Aula

Teatr Ateneum - Warszawa

Błogie Dni

Tekst: Deirdre Kinahan
Przekład: Joanna Crawley
Reżyseria: Wojciech Urbański
Scenografia: Maja Skrzypek
Muzyka: Dominik Strycharski
Światło: Michał Głaszczka
Asystentka reżysera: Anika Idczak
Obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jan Peszek


OPIS:

Tragikomiczna irlandzka przypowieść o życiu i przemijaniu, o samotności starszej pani i równie niemłodego byłego aktora. Połączył ich przypadek, dzieli prawie wszystko: On - poruszający się na inwalidzkim wózku, zrezygnowany i pogodzony ze swoim losem były gwiazdor sceny i gej; Ona - sprawniejsza od niego fizycznie i umysłowo, energiczna optymistka, była dyrektorka szkoły podstawowej. Mimo pozornych różnic mają jednak wiele wspólnego... Czy zakiełkuje tu przyjaźń, która pomoże przeżyć kilka błogich dni na starość? Przepiękny melancholijno-dramatyczny spektakl przepleciony elementami komizmu z rewelacyjnym duetem, który prezentuje mistrzowski poziom aktorstwa. Sztuka umiejętności prowadzenia scenicznego dialogu została przez nich doprowadzona do perfekcji, dzięki czemu przedstawienie jest prawdziwą ucztą dla miłośników teatru.

RECENZJA:

Reżyser "Błogich dni" Wojciech Urbański jest w swojej generacji przypadkiem niezwykłym i tak rzadkim, że właściwie należałoby rozważyć objęcie go szczególną ochroną gatunkową. (.) Bo podstawą przedstawień reżyserowanych przez Urbańskiego jest zrozumienie psychologii bohaterów, wszystkich nieoczywistości, odkrywanych powoli motywów ich postępowania. I w taki właśnie zrazu nieoczywisty, ale i subtelny sposób prowadzi wspaniały duet aktorów, pokazujących rzadką już dziś klasę i rangę aktorskiego rzemiosła.

Tomasz Mościcki www.teatralny.pl

 

Jadwiga Jankowska-Cieślak - aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła PWST w Warszawie. Współpracowała m.in. z Teatrem Polskim, Powszechnym i Dramatycznym w Warszawie. Występowała w serialu "Jan Serce", psychologicznym "Stanie wewnętrznym" oraz węgierskim dramacie "Inne spojrzenie". Ten ostatni przyniósł jej nagrodę na Festiwalu w Cannes dla najlepszej aktorki. Tym samym stała się ona pierwszą polską aktorką, która otrzymała tą prestiżową nagrodę. Uznanie krytyki zdobyła dzięki roli w dramacie psychologicznym "300 mil do nieba" oraz kreacji w filmie "Wezwanie". W 2005 roku otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za role w "Niedokończonym utworze na aktora" K. Lupy i "Opowieściach o zwyczajnym szaleństwie" P. Zelenki. Za kreację w filmie "Co słonko widziało" otrzymała nominację do Orła dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

 

 

Jan Peszek - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Absolwent krakowskiej PWST. Występował na scenach łódzkiego Teatru Nowego, Teatru im. S. Jaracza czy Starego Teatru w Krakowie. Od 1997 jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie, współpracuje także z Teatrem im. Słowackiego w Krakowie i warszawskim Teatrem Rozmaitości. W swoim dorobku ma role u najsłynniejszych reżyserów teatralnych, jak np. Mikołaja Grabowskiego, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Michała Zadary czy Grzegorza Jarzyny. Zagrał w wielu filmach, m.in. w: Ferdydurke" Skolimowskiego, "Śmierci jak kromka chleba" Kutza, "Łabędzim śpiewie" Glińskiego i "Darmozjadzie polskim" Wylężałka. W RMF FM czytał kryminalno-polityczne powieści Klary Weritas, a w PR3 książkę noblisty Mario Vargas Llosy. W ostatnich latach zajmuje się również reżyserią i produkcją własnych spektakli. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.


Fot. B.Warzecha

 

 

 

 

 

 


Fot. B.Warzecha