Tu podaj tekst alternatywny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 marca, godz. 17.00, 20.00, Aula

Michael Cooney
Ryzykowna forsa

Teatr Bagatela - Kraków

Tłumaczenie: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Paweł Pitera
Scenografia: Joanna Schoen
Reżyseria świateł: Marek Oleniacz
Opracowanie muzyczne / asystent reżysera / inspicjent / sufler: Monika Handzlik


Obsada: Krzysztof Bochenek/ Adam Szarek, Urszula Grabowska/ Lidia Olszak, Michał Kościuk/ Marek Kałużyński, Przemysław Branny/ Tomasz Lipiński, Paweł Sanakiewicz/ Piotr Różański, Małgorzata Piskorz/ Izabela Kubrak, Sławomir Sośnierz/ Piotr Urbaniak, Marek Bogucki/ Jakub Bohosiewicz, Katarzyna Litwin/ Ewa Mitoń, Kamila Pieńkos/ Aleksandra Chapko

Bilety: 70/80 zł

OPIS:

„Mayday” bawi Was do łez? Dajcie więc szansę Michaelowi, synowi jego autora, Raya Cooneya! Dowiecie się, jak żyć na koszt opieki społecznej, osiągając rocznie dochód 25 000 funtów (bez podatku). Wymaga to sporej kreatywności i żelaznych nerwów, ale dopóki na waszym progu nie stanie kontrola z urzędu - co przydarza się bohaterowi „Ryzykownej forsy” - zapewnia względny spokój. A jeśli jeszcze nadciąga kontrola kontroli, a żona bierze was za transwestytę, cóż... Zgodnie z receptą ojca, Cooney nie szukał intrygi komediowej czy zabawnej, więc jego farsa opowiada o bezrobotnym Ericu Swanie i o przypadku, który pchnął go na drogę oszustwa. Czy nasz bohater zostanie zdemaskowany i ukarany? Zobaczcie sami.

RECENZJE:

„"Ryzykowna forsa" to klasyczna angielska komedia pełna humoru sytuacyjnego oraz przezabawnych gagów. Michael Cooney, syn mistrza farsy Raya Cooneya znanego doskonale krakowskiej publiczności z bijącego rekordy popularności spektaklu "Mayday", napisał scenariusz, który mógłby w zasadzie posłużyć za kanwę filmu fabularnego. Klarowna akcja, oparta na dość uniwersalnej w charakterze intrydze, osadzona jest w domu niejakiego Erica Swanna - bezrobotnego, ale niezwykle kreatywnego oszusta, żyjącego w luksusie na koszt .opieki społecznej. Ponieważ jednak nic nie trwa wiecznie, sytuacja skomplikuje się, kiedy nadciągnie urzędowa kontrola. Matactwa wyjdą na jaw i spowodują lawinę wydarzeń, które wymkną się bohaterowi spod kontroli. Reżyser Paweł Pitera poradził sobie z przeniesieniem sztuki Cooneya na scenę do pewnego stopnia - i tak pierwsza część spektaklu jest dynamiczna, żywa, tryskająca komizmem sytuacyjnym, ale druga niestety odbiega od standardów narzuconych częścią pierwszą - akcja siada i po prostu się dłuży, a szkoda. Sukces zapewnia jednak spektaklowi kilka świetnych kreacji aktorskich. Krzysztof Bochenek jako Eric Swann zasłużył na największe brawa, ukazując cały wachlarz swoich umiejętności warsztatowych i sprawiając, że oszusta i krętacza widz nie może po prostu nie polubić. Bardzo ciekawe role stworzyli także Michał Kościuk jako Norman Basset oraz Przemysław Branny jako Pan Jenkins. Aktorom udało się wykreować postacie przekonujące i prawdziwe, co w przypadku farsy nie jest rzeczą łatwą. Styl gry wszystkich trzech aktorów jest godny pochwały - zachwycili umiejętnością kreowania bohaterów komediowych w sposób lekki i przyjemny w odbiorze. Tej lekkości zabrakło mi niestety w damskiej obsadzie. Scenografię i kostiumy przygotowała Joanna Schoen - dzięki dbałości o detale przedstawienie jest barwne i współczesne. Na "Ryzykowną forsę" warto się wybrać. Przedstawienie wprawia w dobry humor i relaksuje, a przecież to podstawa przyzwoitej farsy. To ciekawa komediowa pozycja na teatralnej mapie Krakowa."”

Anna Małachowska
„"Ryzykowna forsa" w Teatrze Bagatela”
www.nascenie.info, 15.05.2017


Fot. Piotr Kubic

 

 

 

 

 

 


Fot. Piotr Kubic