Tu podaj tekst alternatywny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Zawadzka

Magdalena Zawadzka, jedna z czołowych polskich aktorek, ma na swoim koncie około 160 ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Jeszcze przed maturą zadebiutowała w filmie pt. "Spotkanie w Bajce".
Pierwszym teatrem, do którego została zaangażowana po dyplomie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, był znakomity Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy. W tym samym czasie zadebiutowała na estradzie w równie znakomitym kabarecie "Dudek".
W Teatrze Dramatycznym w okresie jego świetności zagrała wiele znaczących głównych ról, m.in.: Rosaurę w "Życie jest snem", Ofelię w "Hamlecie", Reganę w "Królu Learze", Iwonę w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Muszkę w "Skizie", Dyzię w "Kubusiu Fataliście".

Następnym teatrem był Teatr Polski za dyrekcji Kazimierza Dejmka. W jego reżyserii zagrała Kumę Ubową w "Ubu Królem" i Damę w "Letnim Dniu". W Teatrze Ateneum, do którego została zaangażowana przez dyrektora Janusza Warmińskiego, pracuje do dziś. Tu również zagrała wiele ważnych, różnorodnych ról, jak Porcja w "Kupcu weneckim", hrabina Rozyna w "Szalonym dniu, czyli Weselu Figara", żona w "Małych zbrodniach małżeńskich" czy Matka w "Rzeźni". Gra gościnnie w Och-Teatrze w "Pocztówkach z Europy", w teatrze Polonia w "Panu Jowialskim", również grała w Teatrze Capitol w "Gotowanych głowach", "Gwiazda i ja", a przez wiele lat w Teatrze Scena Prezentacje "Klan wdów".

Dzięki wszechstronnym uzdolnieniom sprawdza się w rolach zarówno komediowych, jak i tragicznych, współczesnych i klasycznych, a także kabaretowych. Na przestrzeni lat wielokrotnie występowała z teatrem i kabaretem na scenach Europy, USA, Kanady, Australii i RPA. Z ponad 70. ról zagranych w Teatrze Telewizji, warto wymienić przede wszystkim: Lady Makbet w "Makbecie", Kasię w "Poskromieniu złośnicy", Kleopatrę w "Cezarze i Kleopatrze", Beatrix w "Beatrix Cenci", Polly w "Operze za trzy grosze", Wasylisę w "Na dnie", Ksantypę w "Obronie Ksantypy", Kasię w "Igraszkach z diabłem", Lulu w "Skizie".

Magdalena Zawadzka zagrała również w wielu filmach, m.in. w: "Rozwodów nie będzie", "Mocne uderzenie", "Mazepa", "Noce i dnie", "Sublokator", "Białe małżeństwo", "Damski interes", "Pan Wołodyjowski". Za rolę Basi Wołodyjowskiej otrzymała wiele nagród i została uznana przez widzów za najlepszą i najpopularniejszą aktorkę. Jedną z jej najbardziej prestiżowych nagród jest Złota Maska. Grała też w telewizyjnych serialach, np.: "Przygody Pana Michała", "Na dobre i na złe", "Samo życie", "39 i pół", "Magda M.".

Nagrody, którymi uhonorowano Magdalenę Zawadzką w ostatnich latach to:

- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Wielki Splendor - Teatr Polskiego Radia,
- Tytuł Mistrza Mowy Polskiej,
- Złoty Medal - Zasłużony Kulturze Gloria Artis,
- Nagroda Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym - 5. Festiwal Aktorstwa Filmowego we Wrocławiu,
- Ikona Polskiego Kina - VI Suspense Film Festival w Kołobrzegu,
- Nagroda KLAPS 2018 - 4. Festiwal Filmu i Teatru w Zielone Górze.