Bez teatru nie można

Przewracałem się z boku na bok, na zbyt miękkim materacu jednego z gdańskich hoteli, przygnieciony ciężarem, jaki włożył mi na plecy dyrektor Andrzej Wierdak: „napisz wstęp do materiałów festiwalowych XX Edycji Festiwalu OBLICZA TEATRU”. I nagle przypomniało mi się tamto zdanie wypowiedziane przez Piotra Sorina z czechowowskiej „Mewy” - bez teatru nie można. I przypomniała mi się Nina Zarieczna z jej zdumiewającą kwestią, z awangardowej sztuki Konstantego Trieplewa: ...ta jedyna wszechdusza kosmosu to ja... ja... we mnie żyje dusza Aleksandra Wielkiego, i Cezara, i Szekspira, i Napoleona, i ostatniej pijawki. I zamyśliłem się nad jej nieszczęśliwym losem i nad jego samobójczą śmiercią, i wiedziałem, że to będzie bezsenna noc.

Jednak zasnąłem.
Bo po prostu bez teatru nie można.
Bez teatru w Polkowicach nie można.


Adam Ferency
 

Doskonali aktorzy, wspaniałe teatry i mnóstwo emocji. Tak w skrócie można opisać Polkowickie Dni Teatru. To jednak zdecydowanie za mało. Rokrocznie, od 20 lat Polkowice na kilka tygodni zamieniają się w miasteczko żyjące teatrem. Polkowickie Dni Teatru są dobrze oceniane przez artystów oraz widzów.

W tym roku przegląd obchodzi imponujący jubileusz. Mijają dwie dekady od pierwszej edycji. Tradycyjnie repertuar gwarantuje spektakle na wysokim poziomie w wykonaniu aktorów o wybitnych dokonaniach wywołujące przeżycia zapadające głęboko w pamięć.

Przy okazji pięknego jubileuszu życzę wszystkim osobom odpowiedzialnym za przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia, aby zapał i pasja, dzięki którym Polkowickie Dni Teatru tak pięknie się rozwinęły towarzyszyły Państwu także w kolejnych edycjach.

Z największą przyjemnością zapraszam wszystkich miłośników teatru na spektakle w ramach XX edycji Polkowickich Dni Teatru. Życzę wyjątkowych wrażeń.


Wiesław Wabik
Burmistrz Polkowic

 

Dwadzieścia lat temu, rozpoczynając przygodę z Polkowickimi Dniami Teatru nie spodziewaliśmy się, że zyskają one taką popularność i będziemy mieli możliwość kontynuowania Festiwalu przez tyle lat. Mieliśmy obawy czy wybitni i znani artyści zechcą przyjeżdżać do takiego małego miasta jak nasze, bez tradycji teatralnych. Dziś „Oblicza Teatru” cieszą się renomą i są cenionym wydarzeniem w środowisku aktorskim i wielbicieli teatru.

Dzięki pasji i wytrwałości dokonaliśmy niemal niemożliwego, stworzyliśmy przestrzeń teatralną poza gmachem prawdziwego teatru. Po tylu latach tworzenia Festiwalu przekonaliśmy się, że dobry teatr to nie tylko kwestia środków, ale przede wszystkim naszego zapału i Państwa obecności. I stała się nasza skromna sala swoistym Genius loci. Cieszymy się, że podzielają Państwo naszą pasję... Bo teatr to najsubtelniejsza ze Sztuk. Łączy w sobie słowo, dźwięk, obraz i człowieka. .

I tak stały się nasze „Oblicza Teatru” kulturalną wizytówka Polkowic i regionu skupiając dotąd niemal trzysta wystawionych spektakli, ponad dwieście Teatrów z całej Polski i kilkadziesiąt tysięcy widzów. Setki wspaniałych spotkań, godziny rozmów, czasem zabawnych, czasem zaskakujących, znani Twórcy i Realizatorzy to wielki kawał historii teatru , który miał miejsce w naszym mieście - mieście Teatru bez Teatru.

Dziękuję wszystkim, którzy własną pracą dołożyli starań, by tak właśnie było. A nie jest to łatwe. Parafrazując słowa Mistrza Wojciecha Młynarskiego pozwalam sobie to ująć w sposób następujący:

Takie malutkie przemyślenie tak jakoś w głowę mi się wwierca,
że każdy nasz Festiwal mały, to jest pytanie o stan serca.
Bo jest w tym chyba jakaś racja, że teatr w takim dziwnym miejscu,
to jest magiczna operacja czyniona na otwartym sercu...
Nim się kłopotów zwali tyle nawianych tutaj byle wiatrem
otwórz swe serce i przez chwilę spróbuj podleczyć je teatrem...


Andrzej Wierdak
Dyrektor Artystyczny Festiwalu