Bez teatru nie można

Przewracałem się z boku na bok, na zbyt miękkim materacu jednego z gdańskich hoteli, przygnieciony ciężarem, jaki włożył mi na plecy dyrektor Andrzej Wierdak: "napisz wstęp do materiałów festiwalowych XX Edycji Festiwalu OBLICZA TEATRU". I nagle przypomniało mi się tamto zdanie wypowiedziane przez Piotra Sorina z czechowowskiej "Mewy" - bez teatru nie można. I przypomniała mi się Nina Zarieczna z jej zdumiewającą kwestią, z awangardowej sztuki Konstantego Trieplewa: ...ta jedyna wszechdusza kosmosu to ja... ja... we mnie żyje dusza Aleksandra Wielkiego, i Cezara, i Szekspira, i Napoleona, i ostatniej pijawki. I zamyśliłem się nad jej nieszczęśliwym losem i nad jego samobójczą śmiercią, i wiedziałem, że to będzie bezsenna noc.

Jednak zasnąłem.
Bo po prostu bez teatru nie można.
Bez teatru w Polkowicach nie można.


Adam Ferency
 

Doskonali aktorzy, wspaniałe teatry i mnóstwo emocji. Tak w skrócie można opisać Polkowickie Dni Teatru. To jednak zdecydowanie za mało. Rokrocznie, od 20 lat Polkowice na kilka tygodni zamieniają się w miasteczko żyjące teatrem. Polkowickie Dni Teatru są dobrze oceniane przez artystów oraz widzów.

W tym roku przegląd obchodzi imponujący jubileusz. Mijają dwie dekady od pierwszej edycji. Tradycyjnie repertuar gwarantuje spektakle na wysokim poziomie w wykonaniu aktorów o wybitnych dokonaniach wywołujące przeżycia zapadające głęboko w pamięć.

Przy okazji pięknego jubileuszu życzę wszystkim osobom odpowiedzialnym za przygotowanie tego niezwykłego wydarzenia, aby zapał i pasja, dzięki którym Polkowickie Dni Teatru tak pięknie się rozwinęły towarzyszyły Państwu także w kolejnych edycjach.

Z największą przyjemnością zapraszam wszystkich miłośników teatru na spektakle w ramach XX edycji Polkowickich Dni Teatru. Życzę wyjątkowych wrażeń.


Wiesław Wabik
Burmistrz Polkowic