Przegląd twórczości

 

 

7 marca, godz. 19.00
Przesłuchanie

Dramat/Polityczny, Polska 1982
Reżyseria: Ryszard Bugajski

Obsada: Adam Ferency, Krystyna Janda, Janusz Gajos, Agnieszka Holland.

Film-legenda określany jako „najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL”. Początek lat pięćdziesiątych. Antonia Dziwisz jeździ z zespołem po kraju dając występy przed robotniczą i wiejską publicznością. Podczas jednego z wieczorów, krótko po kłótni z mężem, Tonia zostaje upita w restauracji przez dwóch mężczyzn, a następnie przywieziona do więzienia. Zaczyna się długotrwałe przesłuchanie Toni. Mężczyźni próbują biciem i torturami zmusić kobietę do zeznań obciążających majora Olchę, kolegę z zespołu, oskarżonego o zdradę ojczyzny i szpiegostwo.

 

14 marca, godz. 19.00
Kanalia

Psychologiczny/Kostiumowy/Sensacyjny, Polska 1990
Reżyseria: Tomasz Wiszniewski

Obsada: Adam Ferency, Piotr Siwkiewicz, Bogusław Linda, Joanna Trzepiecińska.

Historia oparta na autentycznych wydarzeniach z pierwszego dziesięciolecia naszego wieku. Łódź, rok 1905. Wert, młody dowódca bojowego oddziału PPS, po stłumieniu rewolucji potajemnie przedostaje się do Niemiec. Rosyjski śledczy, Jegor Potapowicz Jegorow (w tej roli Adam Ferency), przypłaca wymknięcie się Werta degradacją do mało znaczącej funkcji urzędniczej. Przysięga więc zemstę. Nie chce go od razu zabić, ale najpierw złamać, upokorzyć i zastraszyć. Rozpoczyna więc grę ze swoim śmiertelnym wrogiem, a toczy się ona przede wszystkim na płaszczyźnie psychologicznej.

Adama Ferencego

 

 

 

 

 

21 marca, godz. 19.00
Wędrujący cień

Dramat/Psychologiczny, Polska 1979
Reżyseria: Kazimierz Karabasz

Obsada: Adam Ferency, Hanna Kula, Hanna Giza, Jolanta Skowrońska.

Dwoje młodych ludzi po studiach osiadło w prowincjonalnym miasteczku. Adam (w tej roli Adam Ferency), inżynier, buduje fabrykę. Ania, jego żona, w oczekiwaniu na posadę w swoim zawodzie próbuje sił jako nauczycielka w szkole wieczorowej - z bardzo słabymi rezultatami. Adamowi praca układa się dobrze i nie rozumie trudności żony. Tak żyją, wśród awantur lub milcząc. Z czasem sytuacja się odwraca - kobieta zaczyna podejmować wyzwania i odnosić sukcesy zawodowe, a Adama dotykają problemy. Czuje się sfrustrowany i żąda, by wyjechali z miasteczka w poszukiwaniu innego życia.

 

 

28 marca, godz. 19.00
Sala nr 6

Dramat, Polska 1987
Reżyseria: Krzysztof Gruber

Obsada: Adam Ferency, Jerzy Bińczycki, Edward Żentara, Jacek Kawalec, Danuta Borowiecka.

Adaptacja opowiadania Antoniego Czechowa. Akcja została przeniesiona w polskie realia początku XIX wieku. Głównym bohaterem filmu jest stary lekarz - dr Andrzej Bloch - dyrektor miejscowego szpitala psychiatrycznego. Jego stanowisko chce przejąć młodszy kolega (w tej roli Adam Ferency). Ze względu na to, że Bloch jest samotnikiem i nie udziela się towarzysko, pada ofiarą intryg, co przysparza mu wiele problemów. W ich wyniku traci stanowisko i zostaje zamknięty w zakładzie psychiatrycznym.