1 Kwietnia, godz.17.00, 20.00 , Aula

Teatr Polonia - Warszawa & WEDA Produkcje

Słoneczna Linia

Tekst i reżyseria: Iwan Wyrypajew
Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Scenografia: Anna Met
Kostiumy: Katarzyna Lewińska
Muzyka: Cazimir Liske
Obsada: Karolina Gruszka i Borys Szyc


OPIS:

Zabawna komedia, która uczy, w jaki sposób osiągnąć pozytywny rezultat.

Iwan Wyrypajew w mistrzowsko napisanej sztuce, z właściwym sobie poczuciem humoru i lekkością przeprowadza seans terapeutyczny na temat bycia szczęśliwym ze swoją żoną, mężem, partnerem i ze światem w ogóle. Fabuła dramatu opiera się na konflikcie pary małżeńskiej, która na oczach widza próbuje rozwiązać skomplikowane psychologiczne węzły, zastałe blokady i niewybaczone urazy, tak dobrze znane każdemu z nas. "Słoneczna linia" to nowa sztuka rosyjskiego reżysera. Tym razem znany dramaturg dotyka najbardziej aktualnego tematu naszych czasów - budowania relacji między ludźmi. Tekst został napisany z niezwykłą wirtuozerią. Błyskotliwy humor, świetnie skonstruowane dialogi, porywający rytm - wszystko to jest gwarancją sukcesu spektaklu.

 

RECENZJE:

Iwan Wyrypajew napisał jedną z najlepszych dotychczasowych sztuk. Jest uniwersalna, [...] będzie grana całymi latami w polskim, a pewnie i europejskim w teatrze. Para z siedmioletnim stażem to może przecież być również para nad przepaścią, dla której czas naprawdę zaczyna się liczyć. Idealne zamówienie dla dwojga świetnych aktorów. (…) Gruszka i Szyc grają z dziurą w duszy, wypełniając tę dziurę konglomeratem emocji, raz odkorkowanych, innym razem ściszonych. Staccato i legato. Rozprucie i zszywanie: związku, mrzonek, nadziei.

Łukasz Maciejewski www.aict.art.pl

 

Nazwiska aktorów gwarantują gwiazdorski popis i działają na potencjalnych widzów jak magnes. Jednak na scenie obcujemy z konsekwentnie skonstruowanymi postaciami wedle najlepszych teatralnych wzorców. Dramat Wyrypajewa, a w ślad za nim spektakl w jego reżyserii, ma charakter precyzyjnie zaprojektowanej struktury muzycznej, gdzie każda fraza, sposób jej intonacji, rytm, ale także pauzy, cisza mają znaczenie.

Malwina Głowacka www.teatrlany.pl

 

Iwan Wyrypajew - rosyjski reżyser, aktor i dramaturg. Absolwent wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Irkucku. Studiował także reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej im. Szczukina w Moskwie. To jeden z najbardziej wyróżniających się i intrygujących przedstawicieli współczesnej sztuki rosyjskiej. Na koncie ma nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych oraz ponad trzydzieści inscenizacji w dwudziestu krajach świata. O jego twórczości krytycy piszą, że jest jak połączenie estetyki Quentina Tarantino i Andrieja Tarkowskiego. Jest w niej ironia i duch prawosławnej Cerkwi, finezja i okrucieństwo.


Fot. Kasia Chmura

 

 


Fot. Kasia Chmura