15 Marca, godz.17.00, Aula

Teatr im. S. Jaracza - Łódź

Karamazow

Na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego
Reżyseria: Jacek Orłowski
Scenografia: Marek Braun
Reżyseria światła: Szymon Lenkowski
Muzyka: Tadeusz Kulas
Asystent reżysera: Ewa Wielgosińska
Obsada: Bronisław Wrocławski, Przemysław Kozłowski, Hubert Jarczak,
Marek Nędza, Radosław Osypiuk


OPIS:

Powieść Fiodora Dostojewskiego "Bracia Karamazow" to najwybitniejsze dzieło literatury światowej, od lat, niezmiennie, na szczytach rankingów "książek wszechczasów" - tym razem w autorskiej adaptacji Jacka Orłowskiego.

Opowieść o próbie ucieczki od własnych korzeni, poszukiwaniu sensu życia, wolnej woli oraz walce ze sobą i światem. Ojciec - uosobienie ciemności, symbol chaosu i braku wartości oraz czterej synowie, którzy podejmują próbę pokonania mrocznego dziedzictwa. Każdy na swój sposób: poprzez wiarę, wiedzę, szczerość uczuć i emocji. Wszyscy podejmują walkę o bycie lepszym, poszukują porządku i mierzą się z własną kondycją, a ich wysiłek staje się świadectwem ludzkiej godności. Czy walczą skutecznie? I czy efekt ich wysiłków jest tu najważniejszy?

Zjawiskowy dramat ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi na czele z mistrzowską rolą Bronisława Wrocławskiego, dobrze znanego polkowickiej publiczności, Patrona Honorowego XVII edycji Festiwalu oraz laureata Złotego Miedziaka. Sztuka, pomimo minimalizmu, jest niezwykle intensywna - zaskakuje, oszałamia i na długo pozostaje w pamięci. Przedstawienie zostało nagrodzone Złotą Maską za najlepszy spektakl sezonu 2012/2013.

RECENZJA:

"Przedstawienie dopracowane jest w każdym calu, zarówno aktorsko, jak i scenograficznie, a także muzycznie. Sprawia ono wrażenie bardzo minimalistycznego i tworzonego ze świadomością zastosowania każdego z tworzyw teatralnych, każdego elementu, jaki pojawia się zarówno w przestrzeni sceny, jak i w grze aktorskiej."

Sandra Kmieciak Teatralia

 

Jacek Orłowski - reżyser i pedagog, prezes Fundacji "teatr/studio/Łódź" oraz Fundacji "Instytut Teatralny im. Mieczysława Hertza", absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, na której obecnie również wykłada. Od 2003 roku prowadzi także zajęcia w łódzkiej Szkole Filmowej. Wśród najważniejszych jego realizacji należy wymienić sztuki takie jak: "Tutam" B. Schaeffera w Teatrze Powszechnym w Łodzi, "Wujaszek Wania" A. Czechowa w Teatrze Jaracza w Łodzi czy "Boże mój" A. Gova również w łódzkim Teatrze Jaracza. Reżyser wraz z Bronisławem Wrocławskim wprowadził na polskie sceny dramaturgię Erica Bogosiana, w tym tryptyk jego monodramów: "Sex, prochy, rock and roll" , "Czołem wbijając gwoździe w podłogę", "Obudź się i poczuj smak kawy". Wszystkie trzy spektakle mogliśmy podziwiać w Polkowicach.

 

Bronisław Wrocławski - aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i radiowy. To absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, gdzie pracuje już od 1982 r. Na co dzień można go oglądać na scenach łódzkich teatrów: Powszechnego, Nowego i Teatru im. S. Jaracza. Na swoim koncie ma ponad setkę ról teatralnych, spośród których jako ważniejsze wymienić można: Raskolnikowa w "Zbrodni i karze", Cara w "Konradzie", Józefa K. w "Procesie", Figara w "Weselu Figara", Wujaszka Wanię w sztuce o tym samym tytule. W jego dorobku w sposób szczególny zapisały się wykonania monodramów Erica Bogosiana w reż. jacka Orłowskiego, za które był wielokrotnie nagradzany. Ponadto na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia za inne wybitne kreacje, m.in. Złotą Maskę za rolę Onego w "Tatum", Papkina w "Zemście" czy Boga w "Boże mój", Nagrodę Artystyczną Wojewody Łódzkiego, Nagrodę Miasta Łodzi. Jest również trzykrotnym laureatem "Złotego Miedziaka" - Nagrody Publiczności Polkowickich Dni Teatru. Patron honorowy XVII Polkowickich Dni Teatru.


Fot. Greg Noo-Wak

 

 


Fot. Greg Noo-Wak