17 Marca, godz.18.00, Aula

Teatr Lubuski - Zielona Góra

Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna

Scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Paweł Wolak, Katarzyna Dworak (PiK)
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Bulanda
Muzyka: Jacek Hałas, wykonanie: Zespół Aktorski
Projekcje multimedialne: Adrianna Dziadyk
Obsada: Elżbieta Donimirska, Marek Sitarski, Ernest Nita, Alicja Stasiewicz,
Aleksander Stasiewicz, Marta Frąckowiak, Tatiana Kołodziejska, Robert Kuraś,
Kinga Kaszewska-Brawer, James Malcolm, Romana Filipowska, Anna Chabowska,
Joanna Wąż, Wojciech Brawer, Urszula Zdanowicz-Łabiak, Radosław Walenda, Joanna Koc,
Beata Sobicka-Kupczyk.


OPIS:

Druga część teatralnej trylogii "opowieści wiejskich", tworzonej przez autorski tandem: Pawła Wolaka i Katarzynę Dworak - aktorów związanych z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Spektakl jest opowieścią o miłości: źle poczętej, niepoprawnie ujawnionej i absurdalnie przerwanej. Wprowadza widzów w świat polskiej wsi, gdzie poznajemy dwójkę głównych bohaterów - nienawidzącą swojej wsi i sytuacji życiowej Basię oraz jej nieślubnego partnera życiowego Jaśka. Czy w obliczu trudnych decyzji i dylematów rodzinno-sąsiedzkich uda im się odnaleźć szczęście?

Uniwersalny charakter, doskonała gra aktorska, elementy komizmu wplecione w tragiczną historię oraz znakomite animacje graficzne to największe atuty sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje również warstwa muzyczna: swoista melorecytacja całego zespołu, która w niecodzienny sposób ilustruje dźwięki wsi, nadając niezwykły klimat.

RECENZJA:

Pomysł na kształt i charakter postaci, konsekwencja [...], przemiany wynikające ze stanu ducha bohaterów, różnorodność i zmienność emocji, którym podlegają nie tylko główne postaci, ale wszyscy uczestniczący w wioskowym dramacie aktorzy, to sprawa dojrzałości szczególnej pary reżyserskiej Katarzyny Dworak i Pawła Wolaka. [.] Nie można nie zwrócić uwagi na odważną prostotę scenografii zaprojektowanej przez Małgorzatę Bulandę. [.] Bardzo szczególnego zabiegu użył Jacek Hałas, aby "umuzycznić", a właściwie udźwiękowić tło rozgrywającego się dramatu. [.] Wrażenia uzupełniały animacje, które zrealizowała Adrianna Dziadyk. Nadspodziewanie dobrze pasujące do formy spektaklu, dodając mu charakteru pewnej nierealności i niesamowitości. [.] Wszystkie te elementy składają się na spektakl ciekawy, o oryginalnej formie, niosący z sobą olbrzymi ładunek emocji.

 

PiK - aktorsko-autorski duet Pawła Dworaka i Katarzyny Wolak, aktorów związanych z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Ich debiut miał miejsce w 2008 roku - "Sami" to sztuka, którą nie tylko napisali, ale również wyreżyserowali, a ponadto zagrali w niej główne role. Spektakl zyskał uznanie krytyków i publiczności. Równie dużym sukcesem cieszyła się "Pracapospolita, czyli tacy sami", której premiera odbyła się w 2010 roku na deskach macierzystego teatru twórców w Legnicy. Kolejny ich spektakl "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł" był wielokrotnie nagrodzony, m.in. za najlepszy tekst dramaturgiczny na 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz za najlepszą realizację na XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". Sztuka "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" jest kontynuacją opowieści o trudnej wiejskiej rzeczywistości i skomplikowanych relacjach międzyludzkich.


Fot. Tomasz Pastyczyk

 

 


Fot. Tomasz Pastyczyk