13 marca, godz. 18.00, Aula

 

Uroczysta Gala XIX Festiwalu "Oblicza Teatru", połączona z wręczeniem "Złotych Miedziaków", Nagrody Publiczności XVIII edycji Festiwalu.

 

 

Laureaci Złotych Miedziaków - Nagrody Publiczności XVII "Obliczy Teatru":

 

 

Joanna Brodzik - w kategorii "Najlepsza aktorka", spektakl pt."Di, Viev and Rose", Teatr Capitol z Warszawy,

Andrzej Zieliński - w kategorii "Najlepszy aktor", spektakl pt. "Taniec Albatrosa", Teatr Współczesny z Warszawy,

Agnieszka Skrzypczak - w kategorii "Najlepsza rola drugoplanowa żeńska", spektakt pt. "Lekcje miłości", Teatr im. S. Jaracza z Łodzi,

Marek Kałużyński - w kategorii "Najlepsza rola drugoplanowa męska", spektakl pt. "Lekcje miłości", Teatr im. S. Jaracza
z Łodzi,

"Lot nad kukułczym gniazdem" w kategorii "Najlepszy Spektakl", Teatr Bagatela z Krakowa,

"Sarenki" Tomas Svoboda - w kategorii "Najlepsza reżyseria", Teatr Ludowy z Krakowa.

Recital Jacka Bończyka

Jacek Bończyk - "Kameralnie"

Podczas recitalu usłyszymy kilka ulubionych francuskich piosenek artysty np. "Jest fantastycznie", "La boheme" z repertuaru Ch. Aznavoura, jak również utwory Wojciecha Młynarskiego, m.in. "Bynajmniej", "Przedostatni walc" czy piosenki Stanisława Staszewskiego: "Zastanówcie się sami", "Bal kreślarzy", "Nie dorosłem do swych lat".

Jacek Bończyk - aktor, piosenkarz, autor tekstów, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych. Znany jest jako autor wielu tekstów piosenek stale współpracujący z programami telewizyjnymi oraz ze studiami dubbingowymi i firmami fonograficznymi. Od 2010 roku Jacek Bończyk jest członkiem Rady Artystycznej Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. To twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego oraz współzałożyciel Fundacji Róbmy swoje dla kultury. Od 2016 roku wykłada również w Warszawskiej Szkole Filmowej. Nagrał kilka płyt. Pisze teksty dla wielu artystów jak np. Katarzyna Groniec, Michał Bajor i Mirosław Czyżykiewicz. Od kilku lat spełnia się także w roli scenarzysty i reżysera koncertów oraz twórcy spektakli teatralnych.

 

Fabian Włodarek - muzyk, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Gra na żywo w spektaklach reżyserowanych przez Krzysztofa Warlikowskiego. Współpracuje z wieloma znanymi aktorami i piosenkarzami, m.in.: Jackiem Bończykiem, Edytą Jungowską, Aleksandrą Popławską, Magdą Umer, Edytą Geppert, Krzysztofem Kiljańskim, Marylą Rodowicz czy Justyną Steczkowską.

 

 

 

 

 

 

 


Fot. A.Świetlik

 

 


Fot. A.Świetlik

 

13 Marca, godz.18.00, Aula

Belfer

Tekst: Jean-Pierre Dopagne
Reżyseria: Michał Kwieciński
Przekład: Bogusława Frosztęga
Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska
Obsada: Wojciech Pszoniak


OPIS:

"Belfer" pióra belgijskiego dramaturga Jean-Pierre'a Dopagne'a to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży. Wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki operowej, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie "szkoła przetrwania".

Śmieszny i przerażający, wzruszający i okrutny zarazem - taki właśnie jest monodram w wykonaniu mistrza, Wojciecha Pszoniaka. Krytycy i publiczność zgodnie twierdzą, że sztuka bawi, zaskakuje, zachwyca, a przede wszystkim skłania do myślenia o trudnym życiu nauczycieli oraz wartościach naszego społeczeństwa.

RECENZJE:

Monodram Wojciecha Pszoniaka pod tytułem "Belfer" to jeden z tych obrazów, które chłonie się całym ciałem. To takie dzieło, które zostawia ogromny ślad i pulsuje w głowie podrzucając myśli i refleksje. Ten spektakl prowokuje do zastanowienia, wywołuje ogrom emocji i przeraża dosłownością. (.) Wojciech Pszoniak i jego belfer to klasa sama w sobie. Aktorstwo najwyższej próby. Słowo Wojciecha Pszoniaka czaruje, maluje obrazy w głowach widzów, kreuje rzeczywistość. Jego energia obezwładnia. To, co robi na scenie Pszoniak nazywamy prawdziwą sztuką. Oszczędny w środkach stworzył postać totalną, stworzył świat, który pochłania. Jego niesamowita umiejętność pracy na emocjach, ogromna wrażliwość i całościowe pojmowanie struktury świata sprawia, że "Belfer" dotyka każdego..

Hanna Binkiewicz www.krytykat.com


Fot. A.Wierdak

 

 


Fot. A.Wierdak