3 marca, godz.19.00, Aula

Lekcje miłości

Teatr im. Stefana Jaracza – Łódź
Irina Waśkowska

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska
Reżyseria, opracowanie muzyczne: Rafał Sabara
Scenografia: Beata Nyczaj
Reżyseria światła: Michał Głaszczka
Asystent reżysera, inspicjent: Marta Baraszkiewicz
Asystent scenografa: Ryszard Warcholiński
Obsada: Matylda Paszczenko,Barbara Marszałek, Agnieszka Skrzypczak, Marek Kałużyński, Milena Lisiecka

OPIS:

Zrozumiałam, że w życiu ważne jest tylko jedno – żeby kochać. A cała reszta już nie jest tak ważna.

Łarisa


„Lekcje miłości” Iriny Waśkowskiej to przesycone uczuciami ludzkie historie, które mogłyby spotkać każdego z nas. Trudne, czasem toksyczne relacje rodzicielskie, ekstremalne emocje i bunt wobec kolei losu. Jednak wbrew konfliktom, na przekór krzywdom i rozczarowaniom trzeba szukać porozumienia. Łarisa i jej matka oraz Masza i jej rodzina pokażą nam, że miłość czerpie siłę z rozmowy, akceptacji i zrozumienia. W lekcjach miłości wszyscy mamy zaległości. Pocieszające, że na naukę nigdy nie jest za późno.


RECENZJE:

"Spektakl, wyreżyserowany przez Rafała Sabarę, został zrealizowany w formie tragikomedii, refleksje widzów przeplatają się z salwami śmiechu. Gra aktorska stoi na wysokim poziomie, a scenografia oddaje klimat akcji. Wydaje się, iż temat jakim jest miłość został już wyeksploatowany na wszelkie możliwe sposoby, jednak to przedstawienie udowadnia, że ciągle można pokazać coś nowego.”

Szymon Dac, teatrzabrze.pl


Śmiech rodzi się na widowni w różnych momentach, co dobrze świadczy o jednoczącym potencjale sztuki. Inna rzecz, że komizm nawet tych samych fraz i sytuacji odbierać można na różnych poziomach. To humor oczyszczający, który umniejsza wagę nawet najpoważniejszych problemów, bowiem w ślad za nim idą empatia i miłość Waśkowskiej (w końcu tytuł zobowiązuje) do człowieka, do jego małości i wad, jak też przeświadczenie, że właśnie to co podłe i beznadziejne inspiruje, by odbić się od dna.
Łukasz Kaczyński, Dziennik ŁódzkiŚwiat "Lekcji" to świat kobiet i ich wyborów. Siłą tekstów Waśkowskiej jest umiejętne przedstawienie wymienności ról. Kto jest katem, a kto ofiarą? Nic nie jest oczywiste.”
Izabella Adamczewska, Gazeta Wyborcza


Reżyser Rafał Sabara odnosi sukces – skutecznie prowadzi aktorów, którzy portretują swoich bohaterów z pewną czułością, trochę ich przerysowując, lecz nie przekraczając granicy drwiny (...)
Agata Tomasiewicz, Teatr dla Was


Fot. Greg Noo-Wak

 


Fot. Greg Noo-Wak

 


Fot. Greg Noo-Wak