© Polkowickie Centrum Animacji 2015

Tytuł wystawy odwołuje się do cech i materii i formy. Papier ze swojej natury jest raczej cichy, subtelny w porównaniu
z zimnym metalem czy dramatycznym drewnem. Mimo że od początku wynalezienia dokumentuje życie człowieka, jest raczej symbolem tymczasowości, nietrwałości, ulotności.
Z kolei lalka (,,homunkulus"- małe życie) to symbol duchowości ukrytej głęboko w człowieku, który pełni rolę osobliwego aktora.

Wystawę tworzą lalki z kilku kolekcji, m.in. Powroty, Anima, Nieloty, Z piasku i wiatru, Nazwane i Oswojone, Paczki, Wołacze, Pamiętniki, Lalindy, Muzykanty... i również lalki odrębne, incydentalne. Ekspozycja powstała jednak w taki sposób, że ich ułożenie nie ma znaczenia i każdy sam może zdecydować o ,,przedstawieniu" cichego teatru, wybierając sobie właściwą drogę oglądania.


,,Teatr cichy" – papierowe lalki Mirosławy Truchty-Nowickiej

24 lutego – 31 marca,
Galeria "Na piętrze"
Ośrodek Kultury

1-31 marca,
Galeria "Rynek 26"

"Portrety" - wystawa prac
Henryka Pietkiewicza

Henryk Pietkiewicz to artysta i fotografik, mieszkający
w Gdańsku. Fotografią zajmuje się od ponad trzydziestu lat.
W swoich pracach odwołuje się do filozoficznego sposobu postrzegania świata.

Wystawa "Portrety" prezentuje wybitne postaci teatru
i polskiej kinematografii. Autor skupił się na ukazaniu emocji największych polskich aktorów. Zobaczymy m.in. portrety: Andrzeja Wajdy, Janusza Gajosa, Krzysztofa Zanussiego, Anny Seniuk, Jerzego Stuhra i innych.
"To są bardzo indywidualne portrety zrobione w takich chwilach, kiedy może są sobą, a może nie. I to jest pewna gra, i ze mną, i z widzem" — mówi Henryk Pietkiewicz.


fot.
fot. Paweł Paszta
H. Pietkiewicz

marzec – kwiecień, Rynek

Retrospekcje XVI Festiwalu
"Oblicza Teatru"

Na wystawę złożą się zdjęcia dokumentujące XVI edycję Festiwalu "Oblicza Teatru", podczas której gościliśmy w Polkowicach 10 tytułów z teatrów z całej Polski. Na scenie Auli Forum zobaczyliśmy m.in. Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Zielińskiego, Krzysztofa Kowalewskiego, Annę Tomaszewską, Rafała Rutkowskiego. Ekspozycję tworzą wielkoformatowe zdjęcia, umieszczone w scenerii malowniczego Rynku, w samym sercu naszego miasta.

kwiecień, Galeria
"Rynek 26", Rynek

Mistrzowie teatru

Znani aktorzy teatralni i filmowi zostali przedstawieni w nietypowy sposób. Fotografie ukazują twarze, skryte w mroku, co stwarza tajemniczy nastrój i skłania do refleksji.