© Polkowickie Centrum Animacji 2015

25 marca, godz. 18.00 - Kino

wieczór z poezją romską

Krakowski Salon Poezji

Krakowski Salon Poezji powstał w 2002 r. przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z inicjatywy Anny Dymnej. W każdą niedzielę o godzinie 12.00 znani aktorzy czytają wiersze swoich ulubionych poetów. Krakowski Salon Poezji szybko stał się cenionym i lubianym wydarzeniem, a Salony powstały w wielu miastach w Polsce, a nawet na świecie. Działalność Krakowskiego Salonu Poezji w Polkowicach zainaugurowała Anna Dymna w 2012 r. podczas XIV Polkowickich Dni Teatru, których była Patronką Honorową,

Podczas tegorocznej edycji "Obliczy Teatru" gościem Krakowskiego Salony Poezji będzie Zbigniew Waleryś. W jego wykonaniu usłyszymy teksty romskie Papuszy i Karola Parno Gierlińskiego.

Zbigniew Waleryś

Znany aktor teatralny i filmowy, zdobywca wielu nagród. Występował m.in. w Teatrze Lubuskim, Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Teatrze Polskim w Poznaniu. Brał udział w wielu znakomitych produkcjach, jak:"Pianista", "Quo vadis", "Wiedźmin" oraz "Papusza" w reżyserii Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze. Za kreację Dionizego Wajsa w ostatniej z nich został nagrodzony m.in. nagrodą TVP Kultura "Gwarancje Kultury" w dziedzinie film, nagrodą za najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Valladolid (Hiszpania) oraz nagrodą za rolę drugoplanową na 38. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.