© Polkowickie Centrum Animacji 2015

Aktor teatralny, telewizyjny, filmowy i radiowy. Urodził się w 1951 roku w Łodzi. Od tamtej pory jest z tym miastem nierozerwalnie związany. Ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera. Po szkole na jeden sezon przeniósł się do Olsztyna, aby zaraz potem wrócić do Łodzi i na stałe związać z nią swoją karierę zawodową. Od 1974 r. pracuje w łódzkich teatrach: Powszechnym, Nowym i od ponad 26 lat – w Teatrze im. Stefana Jaracza. Gościnnie współpracował również z Teatrem Studio i Teatrem Ochoty w Warszawie oraz Teatrem Polskim we Wrocławiu. Od 1982 r. pracuje w PWSFTviT w Łodzi, w której przez wiele lat pełnił funkcję prodziekana i dziekana Wydziału Aktorskiego.

Zagrał prawie setkę ról teatralnych, kilkadziesiąt filmowych i telewizyjnych oraz kilkadziesiąt ról we współpracy z łódzkim oddziałem Polskiego Radia. W jego dorobku w sposób szczególny zapisały się role w monodramach Erica Bogosiana, wyreżyserowanych przez Jacka Orłowskiego, za które był wielokrotnie nagradzany (m.in. Nagroda Specjalna Prezydenta Wrocławia i Grand Prix Geras na 40. Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA, Złoty Miedziak – Nagroda Publiczności Polkowickich Dni Teatru). Na swoim koncie ma również liczne nagrody i wyróżnienia teatralne za wybitne kreacje. Bronisław Wrocławski został odznaczony m.in. Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Odznaką „Za Zasługi Dla Miasta Łodzi”.

Bronisław Wrocławski
Aktor sam o sobie mówi tak:

„Wrocławski, ale bardzo łódzki, w Łódź wrastają moje korzenie. Przesiąknąłem Łodzią i jej industrialną architekturą, jej przyblakłym, ale ciągle silnym charakterem. Kocham to miasto. Ono mnie wychowało, syciło moją dziecięcą wyobraźnię, kształtowało moją młodość. To miasto jest częścią mojej tożsamości. Tu uprawiam do dziś mój mały ogródek sztuki teatru.”

fot. A. Wierdak