© Polkowickie Centrum Animacji 2015

1 marca, godz. 16.00, 19.00 - Aula

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera i TEATR TU I TERAZ - Warszawa

reżyseria: Marcin Hycnar
muzyka: Czesław Mozil, Filip Kuncewicz
scenografia: Julia Skrzynecka

OBSADA
Edyta Olszówka
Jacek Braciak
Michał Sitarski

Hanoch Levin

JAKOBI I LEIDENTAL

przekład: Michał Sobelman

Jakobi i Leidental to dwaj przyjaciele, którzy uwielbiają spędzać wspólnie czas na popijaniu herbaty i graniu w domino. Wszystko się zmienia, gdy jeden z nich dochodzi do wniosku, że jego życie jest nudne i chce zacząć żyć pełnią życia. Poznaje kobietę, w której zakochuje się, przez co odtrąca swojego dotychczasowego towarzysza życia. Jakie konsekwencje przyniesie ta decyzja?

Autor tekstu – Hanoch Levin – to jeden z najważniejszych izraelskich dramatopisarzy, którego utwory cieszą się niesłabnącą popularnością na polskich scenach.

Warszawska inscenizacja sięga po środki rodem z filmów o Flipie i Flapie. W ten sposób bowiem zostają zobrazowani protagoniści całego spektaklu. Jakobi (Michał Sitarski) nosi pogięty kapelusz, w którym mieści się słuchawka telefonu; jego (były) przyjaciel Leidental (Jacek Braciak) chodzi w wytartym garniturze i meloniku służącym za filiżankę. Jakobi jest tym ,,dużym”, wysokim, postawnym facetem. Leidental jest niski, i już przez to komiczny. (…) Forma komedii a la Chaplin okazuje się współgrać z tekstem Levina. Ucharakteryzowani na bohaterów filmów niemych aktorzy świetnie czują farsowość Izraelczyka – w każdej z kreacji tego widowiska, prócz jarmarcznego pośmiewiska, funkcjonuje pierwiastek tragiczności.”

Szymon Spichalski , Teatr Dla Was

fot. Magda Hueckel