© Polkowickie Centrum Animacji 2015

10 marca, godz. 17.00, 20.00 - Aula

Teatr im. Stefana Jaracza - Łódź

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska
Scenografia i kostiumy: Anna Chadaj
Muzyka: Bartłomiej Woźniak
Asystent reżysera, inspicjent: Marta Baraszkiewicz

OBSADA:
Michał Staszczak, Gabriela Muskała, Maja Pankiewicz,
Sambor Czarnota, Katarzyna Cynke, Izabela Noszczyk

Gabriela Zapolska

Ich Czworo

"Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej to komedia w znakomitej obsadzie. Pomimo upływu przeszło stu lat – tekst jest wciąż aktualny i podejmuje istotny temat kondycji współczesnej rodziny. Pełna komicznych sytuacji sztuka o typowym trójkącie miłosnym i walce o szczęście. Dramat bohaterów polega na tym, że – mimo łączącego ich uczucia – wciąż się ranią.

Akcję osadzono w magicznej aurze Wigilii i Sylwestra – wyjątkowych dni, w których stawiamy sobie nowe wyzwania i deklarujemy diametralne zmiany. Bajkowa sceneria i świąteczny klimat – w zestawieniu z atmosferą panującą przy stole – tylko podkreślają widoczny kontrast. Tekst znakomicie wpisuje się w dzisiejszą rzeczywistość poprzez uniwersalność podejmowanych tematów.

Bogajewska reżyserując na łódzkiej scenie "Ich czworo", nie zerwała ani z kostiumem, ani efektem scenicznym zastosowanym przez Zapolską, związanym z umiejscowieniem akcji w bożenarodzeniowo-noworocznym czasie. (…) Co ważne, reżyserka, wykorzystując farsową konwencję, pozwoliła aktorom na popis warsztatowej sprawności. Trzeba podkreślić, że to właśnie dzięki zespołowi aktorskiemu spektakl ogląda się z przyjemnością, gdyż "ich sześcioro" na scenie to sześć różnych osobowości, wykreowanych i zbudowanych z pieczołowitością i dbałością o szczegóły. Na uznanie zasługują wszyscy. Bez wyjątku. Inscenizacja ta pozwala na postawienie najwyższych ocen nie tylko zespołowi aktorskiemu, autorowi muzyki Bartłomiejowi Woźniakowi, a także twórczyni scenografii i kostiumów Annie Chadaj.

Agnieszka Kiełbowicz, „Dziennik Teatralny”

fot. Greg Noo-Wak