© Polkowickie Centrum Animacji 2015

9 marca, godz. 18.00 - Aula

Recital Justyny Szafran

Uroczysta Gala Otwarcia XVII Festiwalu "Oblicza Teatru"

Gość Honorowy: Patron Festiwalu Bronisław Wrocławski

Wręczenie "Złotych Miedziaków" - Nagród Publicznośći XVI Festiwalu "Oblicza Teatru"

Zdarzają się spotkania, które okazują się cudem – niosą nadzieję, nowe szanse, poczucie sensu. Bywa, że dwoje nieszczęśliwych ludzi – osamotnionych, uwięzionych w społecznych schematach, nawiązuje relację, która pozwala odzyskać siłę, harmonię i odnaleźć drogę do światła. W XXI wieku, kiedy depresja stała się chorobą ludzkości, a sesje terapeutyczne możliwe są już nawet w teatrze, warto przyjrzeć się spotkaniu psychoterapeutki Elli i jej oryginalnego pacjenta. Kim jest tajemniczy Pan "B" i czy jest szansa, by mu pomóc?

Jacek Orłowski kontynuuje poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytanie o sens życia. Po rosyjskich klasykach nadszedł czas na tragikomedię izraelskiej dramatopisarki – Anat Gov, słynącej z tekstów pełnych optymizmu i wiary w drugiego człowieka. Kobiecy, subtelny i pełen prostoty tekst w interpretacji reżysera-mężczyzny z pewnością nabierze nowego wymiaru. W imię czego i dlaczego warto żyć? Czy to możliwe, by sens życia rodził się w relacji z drugim człowiekiem? Czy można znaleźć radość i szczęście w zwykłej codzienności? Okazuje się, że o kwestiach kluczowych w życiu każdego z nas można mówić z ironią i dowcipem, choć całkiem poważnie i bez krzty naiwności.

Dramat Anat Gov „Boże mój!” zderza nas z sytuacją: przychodzi Bóg do lekarza. Trzeba wielkości aktorów łódzkiego Teatru Jaracza, by tego nie ośmieszyć, ale uczynić przejmującą przypowieść o bezradności i wierze. (…) „Boże mój!” Gov w świetnym tłumaczeniu Agnieszki Olek jest dla każdego. Można odbierać je na poziomie anegdoty, nie uchroniwszy się od wzruszenia. Można wejść poziom wyżej u izraelskiej dramatopisarki odnajdując myśl o porządku świata.

Jacek Wakar, "Dziennik. Gazeta Prawna"

fot. Greg Noo-Wak

Teatr im. S. Jaracza - Łódź

Anat Gov

Boże mój!

Przekład: Agnieszka Olek
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jacek Orłowski
Scenografia: Izabela Stronias
Reżyseria światła: Szymon Lenkowski
Asystent reżysera, inspicjent, sufler: Ewa Wielgosińska

OBSADA:
Bronisław Wrocławski, Milena Lisiecka, Marcin Łuczak