© Polkowickie Centrum Animacji 2015

19 marca, godz. 19.00 - Aula

Teatr Żydowski - Warszawa

Reżyseria i scenariusz: Gołda Tencer
Scenografia: Izabela Chełkowska
Opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska
Asystent reżysera: Małgorzata Trybalska

OBSADA:
Gołda Tencer, Ewa Dąbrowska, Waldemar Gawlik, Małgorzata Majewska, Piotr Sierecki, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Ernestyna Winnicka

Dla mnie bomba
Przedstawienie kabaretowo-muzyczne przywołuje klimat przedwojennej Warszawy, a w nim: taniec, rewia, piosenki, skecze, żarty, anegdoty oraz hity najlepszych kabaretów.
Przewodnikiem po przedwojennej Warszawie będzie stary subiekt, właściciel sklepu z płytami, gazetami i pamiątkami. Barwni goście jego antykwariatu przybliżą artystyczno-kawiarniany styl minionej epoki. Błyskotliwe żarty i anegdoty, piosenki wesołe oraz te, nad którymi unosi się lekka nutka nostalgii, przeniosą w tamten świat.
"Dla mnie bomba" (…) stara się na przykładach pokazać, jak ważnym składnikiem polskiego poczucia humoru był i jest nadal humor i dowcip żydowski. Dowodem na to są dialogi na ławeczce, parady żartów i powiedzonek zapadających w pamięć, kwitowanych śmiechem. Skecze, monologi, inscenizowane dowcipy, kuplety, ba, nawet przepis na czulent – dużo tego, jak na jeden program. Wolną od sztywniactwa lekcją tak zalecanej dzisiaj – pamięci historycznej. Nareszcie uśmiechniętej.

Ryszard Marek Groński

fot. Marta Kuśmierz
Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie powstał w 1950 roku i szybko wpisał się w kulturalny pejzaż miasta. Wielokrotnie podróżował po świecie z rozmaitymi przedstawieniami. Placówka ta od wielu lat jest także współorganizatorem festiwalu kultury żydowskiej "Warszawa Singera".
Warszawska scena jest kontynuatorem i spadkobiercą bogatej tradycji scen żydowskich w Polsce okresu międzywojennego. Powstała w wyniku połączenia dwóch zespołów teatrów występujących w latach 1945-1950 we Wrocławiu i Łodzi.Od początku istnienia w repertuarze Teatru spotykały się i przeplatały trzy nurty repertuarowe. Pierwszy z nich to klasyka literatury i teatru jidysz, drugi nurt to sztuki spoza kanonu literatury jidysz, podejmujące tematykę żydowską, a trzeci to spektakle rewiowe i kabaretowe.
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie to jedyny Teatr Żydowski w Polsce i jeden z dwóch w Europie stałych teatrów wystawiających spektakle w języku jidysz.